Home LAJME Tensionet arrijnë kulmin, shkëmbim zjarri mes ushtrive të dy shteteve të fuqishme

Tensionet arrijnë kulmin, shkëmbim zjarri mes ushtrive të dy shteteve të fuqishme

0
Tensionet arrijnë kulmin, shkëmbim zjarri mes ushtrive të dy shteteve të fuqishme

Tensionet përgjatë kufirit të diskutueshëm Indi-Kinë duket se po përkeqësohen, tre muaj pas përpalljes së tyre më vdekjeprurëse në dekada.
Gjigandët aziatikë akuzuan njëri-tjetrin këtë javë për dërgimin e ushtarëve në territorin e tjetrit dhe hapën zjarr paralajmërues për herë të parë në 45 vjet, duke ngritur spektrin e konfliktit ushtarak në shkallë të plotë.

India dhe Kina trashëguan mosmarrëveshjet e tyre territoriale nga periudha e sundimit kolonial britanik.

Tre vjet pas pavarësisë së Indisë në 1947 dhe një vit pasi komunistët erdhën në pushtet në Kinë, qeveria e re në Pekin filloi të pohonte me forcë pretendimet e saj dhe të hidhte poshtë traktatet e mëparshme që thotë se ishin nënshkruar me detyrim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here