Home LAJME Rusia Donatori më i madh ushtarak i Serbisë është Rusia,me inati me SHBA-n do ta shkatrroj Kosovën per 24orë

Rusia Donatori më i madh ushtarak i Serbisë është Rusia,me inati me SHBA-n do ta shkatrroj Kosovën per 24orë

0
Rusia Donatori më i madh ushtarak i Serbisë është Rusia,me inati me SHBA-n do ta shkatrroj Kosovën per 24orë

Serbia i ka sytë nga Perëndimit dhe nga Lindja kur bëhet fjalë për modernizimin e ushtrisë së saj, por a mund të llogariten si “donacione” avionët luftarakë rusë të dorës së dytë në nevojë për t’u riparuar?

Kjo është pyetja që shqetëson disa serbë pasi ministria e mbrojtjes publikoi javën e kaluar të dhëna që vinin Shtetet e Bashkuara në krye të listës së donatorëve ushtarakë të Serbisë.

Ndoshta të gjendur në mes të interesit të papritur të mediave, ministria publikoi një sqarim të shpejtë: ajo tha se, në fakt, Rusia, aleati ortodoks, ishte.

Kjo ngjarje tregon shumë për aktin e ekuilibrimit që qeveria e Serbisë vazhdon të ndjekë midis Perëndimit dhe Rusisë, midis ambicies së saj strategjike të integrimit europian, bashkëpunimit të saj të nivelit të lartë me NATO-n dhe nevojës për ta mbajtur Moskën afër për qëllime politike dhe diplomatike.ju sjellim disa pamje te mjeteve te serbis

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here