Home LAJME Policia e Kosovës sot ka “ditëlindjen”, nderohen 21 zyrtarët e rënë në detyrë

Policia e Kosovës sot ka “ditëlindjen”, nderohen 21 zyrtarët e rënë në detyrë

0
Policia e Kosovës sot ka “ditëlindjen”, nderohen 21 zyrtarët e rënë në detyrë
Masked police officers carry their weapons as they stand guard in front of a court in Pristina September 17, 2014. Police in Kosovo arrested 15 people on Wednesday, including a number of imams, in the second major operation in weeks to stem the flow of young ethnic Albanians joining Islamist fighters in Iraq and Syria, a police source said. Most of Kosovo's 1.8 million people are ethnic Albanian Muslims and lead largely secular lives. REUTERS/Hazir Reka (KOSOVO - Tags: POLITICS CRIME LAW CIVIL UNREST)

Policia e Kosovës për nder të 21-vjetorit të themelimit të Policisë së Kosovës, duke iu përshtatur edhe rrethanave aktuale, organizon ceremoninë zyrtare ku pritet të marrin pjesë personalitete të larta shtetërore, menaxhmenti i lartë i PK-së dhe të ftuar të tjerë.

Ngjarja nis në ora 10:00 në drejtorin e përgjithshme. Ndërsa, organizata joqeveritare “CULTURAT”, në Prishtinë, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, në orën 12:00, në Hollin e ekspozitave të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, në përputhje me masat e luftës kundër pandemisë COVID-19, që janë marrë nga institucionet përgjegjëse të Republikës së Kosovës, bëjnë prezantimin e monografisë “YJE MBI DAFINA”, libër ky që u kushtohet 21 zyrtarëve policorë të rënë në uniformën e policisë së Kosovës, që nga çlirimi i Kosovës e deri më tash.

Po ashtu, në hollin e kësaj biblioteke, do të hapet edhe ekspozita me portrete të policëve, fotografi familjare dhe institucionale të tyre, si dhe fotografi të zisë e të përkujtimit, pas rënies së tyre në uniformën e policisë së Kosovës. Ky promovim mbahet në kuadër të shënimit të 21-vjetorit të themelimit të Policisë së Kosovës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here