Home LAJME Nëna e vetmuar i dhuron djalit dy organet per te jetuar ai

Nëna e vetmuar i dhuron djalit dy organet per te jetuar ai

0
Nëna e vetmuar i dhuron djalit dy organet per te jetuar ai

Një nënë e devotshme ka rrez,ikuar jetën e saj për t’u nënshtruar një dhurimi të dy organeve për djalin e saj katërvjeçar.

Sarah së fundmi dhuroi një nga veshkat e saj për djalin e vogël dhe vetëm disa muaj më vonë kirurgët gjithashtu hoqën një pjesë të mëlçisë së saj,transmeton Indeksonline.

Diagnoza me dy sëm,undje agresive të organeve para ditëlindjes së tij të parë-çrregullim i veshkave dhe fibrozë kongjenitale hipatike, një formë e sëmundjes së mëlçisë-mjekët ishin të shqetësuar se Joe nuk mund të mbijetojë pasi që veshkat e tij ishin aq të zgjeruara sa morën tërë barkun e tij dhe duke i grisur mushkëritë.

Kështu veshkat e djalit u larguan kur ai ishte vetëm disa ditë i lindur dhe ai ka mbetur në dializë qysh atëherë.

Nëna e tij ka thënë se është shumë e kënaqur që mund ta ndihmojë djalin e saj me dhënien e organeve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here