Home LAJME Liberalizimi i vizave: Kosovarët pritet të lëvizin të lirë më këte datë

Liberalizimi i vizave: Kosovarët pritet të lëvizin të lirë më këte datë

0
Liberalizimi i vizave: Kosovarët pritet të lëvizin të lirë më këte datë

Kosovarët pritet të lëvizin të lirë se shpejti, pasi gjatë këtij viti në udhëheqjen e Gjermanisë pritet heqja e vizave. Kështu kanë bërë të ditur disa burime për portalin FishMedia.

Kosova ka pasur progres të madh në çështjen e liberalizimit dhe ka pasur progres në përmbushjen e kritereve.

Deri në dhjetor të këtij viti, Gjermania do ta udhëheqë Presidencën e Bashkimit Evropian. Gjatë kësaj kohe, në listën e prioriteteve të Presidencës Gjermane është edhe Kosova.

Më 15-16 tetor do të jetë mbledhja e Këshillit Evropian, institucioni që merr vendimin përfundimtar e ku votojnë 27 shtetet anëtare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here