Home LAJME Haziri: Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës, Leposaviqi dhe 17 fshatra Serbisë

Haziri: Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës, Leposaviqi dhe 17 fshatra Serbisë

0
Haziri: Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës, Leposaviqi dhe 17 fshatra Serbisë

Lutfi Haziri, ka deklaruar përsëri se Serbia nuk do të njohë Kosovën shtet të pavarur pa përfituar ndonjë kompromis.

“Këtë ofertë ne nuk mund ta bëjmë por do ta bëjë ndërmjetësuesi ndërkombëtar”, ka thënë Haziri në Rtv Dukagjini

Nënkryetari i LDK’së ka thënë se Kosova nuk ka probleme tjera me Serbinë pos kufijve.

Ai madje vazhdon ta shohë si një zgjidhje shkëmbimin e territoreve.

“Kosova me kufijtë e 17 shkurtit nuk është e mjaftueshme për disa shqiptarë”, ka thënë ai.

Haziri ka thënë se nuk dëshiron t’i shohë shqiptarët e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës të mbeten nën Serbi,

“Unë jam që këto troje t’i kthehen Kosovës”.

I pyetur se çfarë do të jepte Kosova në këmbim të kësaj, Haziri është përgjigjur shkurt: “Leposaviqin me 17 fshatra serbe. Ashtu siç ishin para shkëmbimit të disa viteve”.
Haziri ka thënë se asnjë katund shqiptar i Kosovës nuk do të kalonte nën Serbi.ja deklarata e tij

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here