Home LAJME Gjuriq thotë se Serbia do kërkojë hyrjen e Ushtris ne Veri, dhe te gjith Komunave me shumicë Serbe

Gjuriq thotë se Serbia do kërkojë hyrjen e Ushtris ne Veri, dhe te gjith Komunave me shumicë Serbe

0
Gjuriq thotë se Serbia do kërkojë hyrjen e Ushtris ne Veri, dhe te gjith Komunave me shumicë Serbe

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriqi, ia ka bërë të diturambasadorit gjerman në Beograd, Thomas Schieb se shteti i tij do të insistojë në krijimin sa më të shpejtë të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, gjatë dialogut Kosovë-Serbi.

Ai njëkohësisht është shprehur optimist se normalizimi dhe përshpejtimi i bashkëpunimit ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë, në kuadër të Marrëveshjes së Washingtonit, “do ta krijojë hapësirën për bashkëpunim dhe pajtim, duke i kontribuar mirëqenies së tërë rajonit”.

“Beogradi nuk do të heqë dorë nga insistimi për krijimin sa më të shpejtë të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, gjë që serbet kerkojn te hy edhe Ushtria ne komuna me shumic serbe

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here