Home LAJME Eksperti paralajmëron: Asnjëherë mos flini në anën e djathtë

Eksperti paralajmëron: Asnjëherë mos flini në anën e djathtë

0
Eksperti paralajmëron: Asnjëherë mos flini në anën e djathtë

Gjithnjë e më shumë njerëz kanë filluar të ankohen për problemet që u paraqiten në gjumë. Nëse nuk është një mungesë totale e gjumit, atëherë është paraliza e gjumit.

Njerëzit që janë të privuar nga gjumi zakonisht përfundojnë duke vuajtur nga depresioni, presion të lartë të gjakut dhe madje shtim në peshë. Pra, për shkak të këtyre efekteve anësore, është e rëndësishme që të flemë sa duhet çdo natë. Numri mjekësor i miratuar i orëve të gjumit për të rriturit varion nga 7 deri në 8 orë çdo natë. Por kjo nuk do të thotë që sapo të flini për 7 deri në 8 orë, do të jeni mirë, sepse përveç numrit të orëve, duhet të bëni edhe një gjumë të mirë.

Pra, pyetja e saktë është “çfarë atëherë përbën një gjumë të mirë?” Një ekspert i gjumit, njëherësh chiropractor, Dr. John Douillard thotë se një gjumë i mirë lidhet me pozicionin e trupit në krevat.

Ai është i bindur se cilësia e gjumit tonë tregon shumë përmirësime kur flemë në anën tonë të majtë. Ai na tregon gjithashtu se sa më efektiv të jetë gjumi aq më shumë do të jetojmë.
Ndalon gërhitjen dhe ndegjojeni se qfar thot Dr.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here