Home LAJME E pa besushme Xhandarrmeria Serbe futet përsëri në Kosovë!

E pa besushme Xhandarrmeria Serbe futet përsëri në Kosovë!

0
E pa besushme Xhandarrmeria Serbe futet përsëri në Kosovë!

Fshati Karaçevë i komunes se kamenices vazhdon te “vizitohet” nga xhandarmërria serbe.

Banoret e ketij fshati shpeshherë kanë ngritur shqetësim për një dukuri të tillë.

Se fundmi pronari i nje restauranti në këtë zonë, ka dokumentuar me video-inqizim kur xhandarrmëria serbe kalon nëpërmes parkingut te restaurantit, percjellë KorrektPress

Kamerat e sigurisë kanë kapur 11 pjesëtarë të uniformuar dhe të armatosur që kanë kaluar nëpër parkingun e Restaurant Oxygen.

Këtë e ka bërë të ditur Adhurim Krasniqi, pronar i këtij restorantit.

Sot rreth orës 17:00, datë 07.08.2020, xhandarmëria sërbe me tendencë destabilizimi, janë futur rreth 1 km në brendësi të territorit të Kosovës në fshatin Karaçevë Komuna e Kamenicës.Kamerat e sigurisë kanë kapur 11 pjesëtarë të uniformuar dhe të armatosur që kanë kaluar nëpër parkingun e Restaurant Oxygen që është pronë familjare e jona.Kërkojmë nga institucionet qendrore që të marrin masa dhe të shtojnë praninë e forcave të sigurise së Republikës së Kosovës në brezin kufitar, perndryshe ne jemi të detyruar që provokimeve të tilla t‘i përgjigjemi me mundësit tona. Kufijtë janë në përgjegjësi të organeve të sigurisë së shtetit tonë, por pronën dhe tokën tonë nuk tolerojmë të na e shkelë ushtria çetnike sërbe.Kjo është hera e parë! Për herën e dytë do të jetë ma ndryshe nese nuk merren masa nga shteti ynë.

Gepostet von Adhurim Q. Krasniqi am Freitag, 7. August 2020

Ai tutje ka shprehur kërkesën e tij por edhe të banorëve të atjeshëm për prezencë më të madhe të forcave të Sigurisë së Kosovës në brezin kufitar, duke thënë se në një rast tjetër ata nuk do të qëndrojnë duarkryq përball këtyre provokimeve.

Kërkojmë nga institucionet qendrore që të marrin masa dhe të shtojnë praninë e forcave të sigurise së Republikës së Kosovës në brezin kufitar, përndryshe ne jemi të detyruar që provokimeve të tilla t‘i përgjigjemi me mundësit tona.

Kufijtë janë në përgjegjësi të organeve të sigurisë së shtetit tonë, por pronën dhe tokën tonë nuk tolerojmë të na e shkelë ushtria çetnike serbe.

Kjo është hera e parë! Për herën e dytë do të jetë ma ndryshe nëse nuk merren masa nga shteti ynë”, ka theksuar ai.

Më poshtë ju sjellim pamje:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here