Home LAJME Daçiq: Ushtria e Kosovës nuk është punë e kryer, ja si mund ta shuajm me lehtesi, dhe ta dergojm Ushtrin ton ne Kosovë

Daçiq: Ushtria e Kosovës nuk është punë e kryer, ja si mund ta shuajm me lehtesi, dhe ta dergojm Ushtrin ton ne Kosovë

0
Daçiq: Ushtria e Kosovës nuk është punë e kryer, ja si mund ta shuajm me lehtesi, dhe ta dergojm Ushtrin ton ne Kosovë

Ivica Daçiq, ka thënë se Shtetet e Bashkuara e kanë ndryshuar politikën ndaj dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, por pritet të tërheqin njohjen ndaj Kosovës.
Daçiq, tha në një televizion serb se nuk është gjithçka “bardh e zi” dhe se, sipas tij, më e rëndësishmja është se Serbisë po i hapen dyert për dialog.

Nuk do të ndryshojnë politikën në aspektin e njohjes së Kosovës, por nuk është gjithçka bardh e zi. Nuk pres që do të përfundojë gjithçka në këtë mënyrë, kur bëhet fjalë për ushtrinë e Kosovës. Gjëja më e rëndësishme është se po hapen dyert për dialog, sepse para disa muajsh, Shtetet e Bashkuara kishin një qëndrim se nuk kishte për çka të flitej”, tha Daçiq, duke folur për procesin e formimit të ushtrisë së Kosovës.

“Amerika mund të shkruajë sa të dojë, por nuk ka ndryshim të Rezolutës 1244 derisa të mos pajtohet për këtë Këshilli i Sigurimit. Meqenëse nuk ka konsensus, kjo nuk do të ndodhë”, tha Daçiq. Ne mund ta shuajm dhe ta fusim ushtrin ton ne kosove vetem ne kete menyr ja si

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here