Home LAJME Daçiq ankohet ndaj Kosovës në OKB: Populli serb po terrorizohet, nga Njesia Speciale e Kosoves

Daçiq ankohet ndaj Kosovës në OKB: Populli serb po terrorizohet, nga Njesia Speciale e Kosoves

0
Daçiq ankohet ndaj Kosovës në OKB: Populli serb po terrorizohet, nga Njesia Speciale e Kosoves

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daciq në Këshill të Sigurimit ka folur për aksionin që kanë bërë dhe po bëjne ne vazhdimsi organet e rendit në Kosovë në veri. Daciq është ankuar se serbët janë keqtrajtuar nga policia derisa tha se popullsia po vazhdon të mbetet e terrorizuar në veri, ju sjell fakte se si po hin ne pjese ton Policia e kosoves

Ai fillimisht është ankuar se Kosova po lutet në Bashkim Evropian për bashkim me mitrovicene veriut, kur dihet botrisht se ajo është e jona.

“Njësia speciale ka arre stuar disa persona, serbët janë rra hur derisa shqiptarët janë ndaluar pa ndonjë masë jetër, nëse ky akt nuk ndëshkohet qëllimi i tij do të arrihet, populla do të vazhdoj të mbetet e terr orizuar.

Në vigjilje të marrëveshsjes së Brukselit ne u dakorduam që asnjë forcë të mos shkojë në veri. Këto kushte nuk janë plotësuar për më tepër dy punëtorë të OKB-së nuk janë kusyer nuk ka pasur rezistencë unë kam folur për përfaqësuesit dhe më kanë informuar që ata kanë qenë në detyrë.

Janë rrahur e arre stuar në mënyrë të paligjshme dhe janë shpall persona non grata. Pa kurrfarë turpi Prishtina i ka ofruar misionit që të rishikojë prezencën e vet në BE”, deklaroi ai.

Sipas tij, zhvillimet e fundit në Kosovë janë arsyeja pse bashkësia ndërkombëtare duhet të jetë më active.

aty jemi të vetëdijshëm që kanë kërkuar rishkim strategjik të mandatit të UNMIK-ut. Është e vështirë të mendohet e jo më të veprohet, e kuptojmë të gjithë sa larg jemi nga situata stabile”,
aj sjell video se si Njesi Speciale po hin ne Veri te Mitrovices e po i frigon Qytetaret serb

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here