Zyrtare: Ramush Haradinaj jep dorëheqje nga kryetari i AAK-se, vetëm për këtë arsye

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka dhënë dorëheqje nga posti i kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

Këtë vendim, Haradinaj tha se e ka marrë për shkak të shpalljes së zgjedhjeve të brendshme partiake dhe se deri në Kuvendin e ri të AAK-së do të jetë vetëm ushtrues detyre i kryetarit të partisë, shkruan Gazeta Sinjali.

“Jam i dorëhequr. Do të thotë prej kuvendit të fundit të punës që e mbajtëm jam i dorëhequr. Kryej vetëm funksionet në dorëheqje që i kemi deri në zgjedhje”, ka thënë Haradinaj për Ekonomia Online.

Në zgjedhjet e AAK-së, Haradinaj tha se do t’i ketë 100 kundërkandidatë për të parin e partisë.

Ai shtoi se gjatë këtyre zgjedhjeve do të aplikohet parimi një delegat një votë, me çka hapet kapitulli i zgjedhjeve të reja në të gjitha nivelet e AAK-së.

Haradinaj dha dorëheqje nga posti i kryeministrit të vendit më 19 korrik të këtij viti.

Ndodhi para disa minutave: Albin Kurti jep “dorëheqje”

Presidenti i vendit Thashim Thaqi i dergoj nje leter tjeter Albin Kurtit, ku i kërkon qe te t’ia bejë me dije nëse do tëheq dorë nga mundësia për të arritur koalicion me LDK-ne, apo të dorëzohet përball pamundësive të mëdha.

Kjo është një goditje e rend qe iu bë nga Presidenti, pasi dihet që të dy kan një rivalitet të madh qe 20 vite e me shumë.

Albin Kurti po mendon qe te “dorëzohet” përball kësaj beteje dhe të provoj “fatin” duke e dërguar vendin ne zgjedhje te reja.

LAJMI I FUNDIT: AAK ne Qeveri?, ja detajet

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë ka folur për bisedimet LDK – LV për koalicion dhe për mundësinë që AAK-ja të bëhet pjesë e ndonjë negociate për krijim të qeverisë së re, raporton Gazta Express.

Ai ka deklaruar se nuk kanë marrë ftesë për t’u takuar nga dikush prej Lëvizjes Vetëvendosje.

“Sa i përket LDK dhe LV-së të them të drejtën nuk na ka kontaktu kërkush prej Vetëvendosjes në radhë të parë, nuk e dijmë çka është duke ndodhur saktësisht, skemi qenë palë nuk e dijmë procesin, e kam thënë disa herë se në sistemin tonë parlamentar, partia e parë e ka përgjegjësinë me kriju institucione”, ka deklaruar Haradinaj.

Kryeministri në detyrë e kreu i AAK-së, thotë se partia në të cilën ai udhëheq nuk është pjesë e ndonjë negociate.

“Ne nuk mundemi me kërku takim me ta, as me Kurtin as me LDK-në, unë s’kam qenë pjesë, Aleanca sosht pjesë e ndonjë negociate, qoftë me Vetëvendosjen qoftë me LDK-në”, tha ai para mediave./

Bëhet zyrtare, ky është personi qe po e pengon arritjen e marrëveshjes LDK-VV (FOTO)

Marrëveshja e koalicionit mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike është bllokuar për shkak të postit të kryeparlamentarit. Ato nuk janë zhbllokuar as pas takimit të tretë me radhë.

Brenda këtyre zhvillimeve kanë thënë se në takimin e së enjtes LDK-ja ka kërkuar që të rihapet çështja e postit të kryeparlamentarit, “krahas ndarjes së barabartë të ministrive dhe zotimin e votave të VV-së për postin e presidentit”. Por Albin Kurti, sipas këtyre burimeve, ka thënë se nuk e “djeg” njeriun e dytë të partisë, shkruan “Koha Ditore”.

Për të, zgjedhja e Glauk Konjufcës në krye të Kuvendit, edhe me votat e LDK-së, është proces i pakthyeshëm. Sa i përket presidentit, VV-ja është pajtuar që propozimi i kandidatit t’i takojë Lidhjes Demokratike. Në Vetëvendosje ka munguar një qëndrim zyrtar përkitazi me diskutimet e së enjtes.

Në anën tjetër, zyrtarë të LDK-së e kanë konfirmuar ofertën që ia kanë bërë LDK-së dhe atë se negociatat kanë ngecur tek çështja e kryeparlamentarit. Por, kanë refuzuar të tregojnë se po kërkojnë kthimin e negociatave tek kushtet fillestare.

PULS.AL

Ky është 72 vjeçari qe gjendet i vdekur në një motel në Gjilan

Një i moshuar është gjetur pa shenja jete në qytetin e Gjilanit.Policia e Kosovës e ka konfirmuar rastin. “Një mashkull K/Shqiptar ka raportuar se është gjetur pa shenja jete viktima mashkull K/Shqiptar. Njësit relevante kanë dal në vendin e ngjarjes ku ekipi mjekësor e ka konstatuar vdekjen e viktimës.

Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar në IML për obduksion”, ka deklaruar Ismet Hashani zëdhënës i Policisë rajonale të Gjilanit.

Reporteri.net mëson nga burimet se bëhet fjalë për një të moshuar rreth 72 vjeçar i cili është gjetur pa shenja jete në një motel në Gjilan me një femër, saktësisht në motel “Dardani”, shtypni me poshte per videon:

Gjyshi në kaos me vajza: Ta q… nënën e Serbisë, në shtëpinë time Serbi…

Në një familje kroate që jeton në Amerikë, një kroat ka humb nervat me vajzat dhe nipat e tij. Gjyshi shikonte TV, ndërsa në moment shkaktohet kaos!

Aty është pyetur: Kush është më i miri në botë në vaterpolo? Kur Aleksa është përgjigjur ‘definitivisht Serbia”. Aty ka filluar kaosi i vërtet apo i tërësishëm. Gjyshi u revoltua duke thënë mes të tjera në gjuhën kroate: “Ta q… nënën e Serbisë, në shtëpinë time Serbi..

Nuk din asgjë për Kroaci, a për Serbinë i din të gjithë, ja qeni nënën”. Kroati nuk ka mund të duroj një fjalor të tillë për një Serbi shoveniste dhe që ka bërë krime lufte.

Nasim Haradinaj trondit opinionin me këto fakte për Hashim Thaçin! E pabesueshme se çfarë i publikon

Nasim Haradinaj trondit opinionin me këto fakte për Hashim Thaçin! E pabesueshme se çfarë i publikon

Nasim Haradinaj ndër të tjera në emisionin “Kojshia show”, i pyetur nga moderatori Sadri Imeri ai ka folur dhe per personalitetin e Hashim Thaçit.

Shikoni çfarë tregon për të.

Mahnitese: Poliicja ushqen me gji foshnjën qe po qannte per qumësht (FOTO)

Ishte ro,je në spit,alin pedi,atrik “Sor Maria Ludovica” të Buenos Aires kur ka parë një grua, të sap,oarr,estuar, me djalin gjashtëmuajsh që qa,nte shumë dhe të paushqyer.

Celeste Ayala, pol,ice, ka marrë në krahë të voglin dhe e ka ushqyer me gji në korridorin e spit,alit. Fotografia e saj tani po bën xhiro nëpër botë.

Berat Buzhala tallet me gruan me mbulesë të Mohamed Salah, ja çfarë thotë

Liverpool ka arritur një prej përmbysjeve më spektakluare në histori të futbollit mbrëmë.

Skuadra e trajnerit Jurgen Klopp, ka mposhtur me rezultat 4-0, skuadrën e Barcelonës dhe është kualifikuar në finale të Ligës së Kampionëve, shkruan AlbanienShow

Në këtë ndeshje ka munguar katër lojtarë të Liverpoolit, Chamberlain, Keita, Firmino dhe Salah, megjithatë Liverpool ka fituar edhe pa të.

Kur jemi tek Salah, ky i fundit me bashkëshortën e tij e ka shikuar ndeshjen nga tribunat e staidumit, pas ndeshjes drejtori i T7, është tallur me mbulesën e gruas së futbollistit të famshëm të Liverpoolit.

Shikojeni postimin më poshtë.

Musliu: Kosova pa Thaçin në dialog, si Barcelona pa Messin

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Ganimete Musliu, ka thënë se ta heqësh presidentin e Kosovës nga ekipi i Kosovës në dialog me Serbinë është sikur t’ia heqësh Linonel Messin ekipit të Barcelonës.

Ajo ka folur të mërkurën në “Debat” te RTK.

“Unë ta them me bindje të plotë: të hiqet presidenti i Kosovës nga dialogu është sikur ekipit të famshëm me ia heq Messin. Është lideri më i përgatitur në këtë fushë dhe në këtë drejtim. Unë jam i bindur që edhe partitë politike e pranojnë këtë”, ka thënë ajo.

Musliu ka thënë se ideja e ndryshimit të kufijve është e kahershme dhe ajo identifikohet edhe me nënkryetarin e LDK-së, Lutfi Hazirin.

Ajo e ka parë të padrejtë gjetjen e Luginës së Preshevës në Serbi.