Home LAJME Besarta feston sot, ditëlindjen, kështu e uron vëllai Bekim Jashari

Besarta feston sot, ditëlindjen, kështu e uron vëllai Bekim Jashari

0
Besarta feston sot, ditëlindjen, kështu e uron vëllai Bekim Jashari

Besarta Jashari, vajza e heroit kombëtar, Hamëz Jashari, e cila u shpëtoi forcave serbe ndaj Kullës së Jasharëve në Prekaz, sot feston ditëlindjen e 33-të.

E në këtë ditë të veçantë për të nuk ka munguar urimi i vëllait të saj, Bekim Jashari, i cili njëherit është edhe kryetar i Komunës së Skënderajt.

“Përqafime dhe dashuri për ty të pafundme, jo vetëm në këtë ditë të shënuar në kalendar, për datëlindje tënde, por 24 orë në ditë, 7 ditë në javë, 365 ditë në vit, gjithmonë! Rri e buzëqeshur dhe e lumtur me të dashurit tuaj! Gëzuar datëlindjen!”, ka shkruar kreu i Skënderajt në Facebook.

Besarta ishte vetëm 11 vjeçe kur më 5, 6 e 7 mars 1998, familja Jashari për të tretën herë, me forca të mëdha policore dhe ushtarake se Serbisë.

Në këtë betejë, së bashku me Komandantin e UÇK-së Adem Jashari, nga familja e tij në fushën e nderit ranë heroikisht në mbrojtje të pragut të shtëpisë, atdheut dhe kombit 20 anëtarë, 10 prej të cilëve fëmijë.

Ky është urimi i plotë i Bekim Jasharit:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here