Home LAJME Publikon një sekret: Serbia shqyrton mundësinë e ndërhyrjes ushtarake në Kosovë

Publikon një sekret: Serbia shqyrton mundësinë e ndërhyrjes ushtarake në Kosovë

0
Publikon një sekret: Serbia shqyrton mundësinë e ndërhyrjes ushtarake në Kosovë

Pas formimit të Ushtrisë së Kosovës dhe reagime të ashpra të Serbisë, “Associated Press” ka publikuar një artikull rreth kësaj çështje.

Siç raporton “AP”, Serbia është duke shqyrtuar mundësinë e ndërhyrjes ushtarake në Kosovë.

Beogradi e ka quajtur “kër c ënimin më të drejtpërdrejtë të paqes dhe stabiliteti të rajonit”, ndërsa në anën tjetër shefi i NATO-së,ka thënë së formimi i ushtrisë është e pa nevojshme,

Sipas të përditshmes angleze, Serbia këmbëngul se ushtria e Kosovës shkel rezolutën e Kombeve të Bashkuara që i dha fund luftës në Kosovë. Serbia ka kërcënuar se mund të përgjigjet me ndërhyrje usht arake, ndërkaq në anën tjetër ka then ditë më parë pati deklaruar se “një opsion i tillë është në tavolinë”.

Presidenti i Serbisë, ka vizituar sot trupat serbe përgjatë vijës kufitare me Kosovën. këshilltar i presidentit serb, ka deklaruar se Serbia mund t’i dërgojë forcat e armatosura apo ta shpallë Kosovën te rritor të push tuar. Ndërkaq, ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, ka deklaruar se Serbia do të kërkojë mbledhje urg jente në Këshillin e Sigurisë të Kombeve të Bashkuara.

Në anën tjetër në pjesën veriore të Mitrovicës, ka thënë se ushtria e “është e papranueshme” dhe “tregon qartë që Prishtina nuk dëshiron paqe”. Madje siç raporton “AP”, Rakiq u ka bërë thirrje serbëve në Kosovë të tregohen të matur dhe të mos i përgjigjen provokimeve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here