Home LAJME ​Banorët e fshatit Karaçevë: Nëse nuk na mbron shteti, do të mbrohemi vet me..

​Banorët e fshatit Karaçevë: Nëse nuk na mbron shteti, do të mbrohemi vet me..

0
​Banorët e fshatit Karaçevë: Nëse nuk na mbron shteti, do të mbrohemi vet me..

11 pjesëtarë të xhandarmërisë serbe me veshje të kamufluara e të armatosur janë parë pasditen e djeshme pranë restorantit “Oxygen”, në fshatin Karaçevë.

Kanë qenë tri grupe të xhandarëve serbë të cilët dje kanë patrulluar në territorin e Kosovës duke shkaktuar shqetësim dhe terrorizim të qytetarët e zonës kufitare të Kamenicës. Banorë të këtij fshati u bëjnë thirrje institucioneve që të ndërmarrin diçka, në të kundërtën thonë se janë të detyruar t’i dalin në mbrojtje tokave të tyre, me qka te kemi ne dor ndegjoni se qfar thojn

Me shumë se 20 vjet pas luftës, Kosova po vazhdon të ketë problem me territor.

KFOR-i tashmë ka vendosur tabelat për shënimin e kufirit të përkohshëm të Kosovës, në këtë fshat të Kamenicës

Pronari i restorantit “Oxygen”, Madhrim Krasniqi tregon se si dje pasdite 11 xhandarë serbë me veshje të kamufluar kanë kaluar pranë tyre, duke shqetësuar qytetarët e kësaj ane.

“Ka qenë një grup i paramilitarëve ose xhandarmërisë serbe kanë kaluar pranë restorantit ‘Oxygen’. Ka qenë një shqetësim i madh tek banorët e Karaçevës por edhe te mysafirët e restorantit. Jemi ndjerë shumë të shqetësuar edhe një provokim shumë i madh nga ushtria e Serbisë që kalon pranë restorantit ‘Oxygen’, në brendësi të territorit tonë. Provë private është një km larg kufirit. ja qfar thojn ata

Kam pasur myshteri me fëmijët të cilët e kanë parë xhandarmërinë. Kanë kujtuar që janë ushtria e KFOR-it, dhe janë shqetësuar tej mase kur e kanë parë xhandarmërinë serbe duke kaluar këndej”, deklaron ai, ndiqni intervisten

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here