Ekskluzive: SHBA-ja ndërhyn, te hënën vjen zarfi për Kryeministër, ja kush është ai (FOTO)

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje pritet që të mbajnë një takim në fundjavë në përpjekjet e tyre për arritjen e marrëveshjes për formimin e qeverisë.Burime të KALLXO.com brenda dy partive kanë bërë të ditur që Mustafa e Kurti do të takohen të shtunën ose të dielën për të diskutuar edhe një herë për ofertat e tyre.

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ditë me parë ka thënë që me LVV-në takohen vetëm për të nënshkruar marrëveshjen për koalicion.

Javën e kaluar LVV dhe LDK kanë komunikuar duke i shkëmbyer ofertat e tyre përmes letrave, por prapë palët nuk kanë gjetur pajtim për shkak se oferta e fundit e LDK-së ka qenë që ti ipet posti i krye parlamentarit deri në zgjedhjen e presidentit, ndërsa LVV-ja ka kërkuar që LDK-ja të heq dorë nga kjo ofertë dhe të kthehet në tavolinën e bisedimeve.

Këto dy parti kanë dalë të parat në zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë dhe së bashku kanë harmonizuar 100 për qind të programit qeverisës, mirëpo takimet tash e dy javë janë ‘ngrirë’ për shkak të mospajtimeve për ndarjen e posteve.

Njihuni me gruan qe ka lindur 44 fëmijë (VIDEO)

Mund t’iu duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një grua nga Uganda ka lindur hiq me pak se 44 fëmijë.

Njerëzit ndonjëherë nuk dinë si t’ia dalin mbanë me dy fëmijë ose tre. Po sikur t’i keni 38 fëmijë?! Kjo nuk është një shaka pasi një grua nga Uganda ka linduar 44 fëmijë. Ajo humbi 6 prej tyre dhe tani ka 38 fëmijë në shtëpi.

Emri i saj është Mariam Nabatanzi është 39- vjeçare dhe jeta për të nuk ka qenë e lehtë. Kur kishte qenë vetëm 13 vjeç babi i saj e kishte shitur te një burrë 27 vjet më të vjetër. Ata e quajtën martesë, por Mariam nuk dinte se çfarë po ndodhte deri sa babi i saj e la në shtëpinë e një burri tjetër. Një vit më vonë ajo lindi binjakë, vitin tjetër trenjakë dhe më vonë pati katërnjakë.

Ajo ishte vetëm një adoleshente dhe martesa ishte një rrugëtim i vështirë, burri i saj e maltretonte sa herë që i vinte mundësia e sidomos në raste kur ajo kishte një mendim tjetër nga ai në lidhje me diçka të caktuar. Kur Mariami kishte lindur 23 fëmijë , shëndeti i saj erdhi në një pikë ku ajo mund të ishte edhe në rrezik për jetë, ajo madje kërkoi nga doktorët që të bënin ekzaminimet dhe të mos kishte më mundësi të linde fëmijë tjetër.

Por ajo në total lindi 44 fëmijë, 6 herë binjakë, 4 herë trenjakë, 3 herë katërnjakë dhe dy fëmijë të tjerë njëri pas tjetrit. Ajo nuk pendohet se ka lindur të gjithë këta fëmijë dhe thotë se e konsideron si një bekim nga Zoti.

Ajo nuk ka kohë për tu ankuar sepse gjithë jetën e saj i ka kushtuar fëmijëve të saj. E vetmja gjë që e bën të ndihet e mërzitur, është se fëmijët e saj kanë kaluar pak kohë ma babain e tyre.

Ai largohet me muaj, vite dhe eventualisht i ka lënë që të gjithë dhe nuk është kthyer më. Ai nuk ka kontribuar aspak në rritjen e tyre vetëm kur është dashur tu vihen emrat dhe atë përmes telefonit. Djali i tyre më i madh tani ka mbushur 23 vite dhe nuk e ka parë babanë e tij që nga mosha 13 -vjeçare.

Shpenzimet më të mëdha kjo familje i ka për ushqim, por të gjithë fëmijët e saj janë duke u edukuar Njëri nga binjakët e saj të parë është infermier dhe tjetri është i kualifikuar në ndërtimtari.

Ajo tha se dëshira e saj më e madhe është që të gjithë fëmijët e saj t’i vazhdojnë studimet dhe të bëhen me profesione si avokatë, doktorë, profesor. Ajo shpreson që ata t’i ndjekin ëndrrat e tyre diçka që ajo nuk kishte pasur mundësi kurrë ta bënte.

Lajmërohet Vjosa Osmani, tregon a po shkarkohet Glauk Konjufca

Nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani, ka thënë se partia e saj nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit.

Ajo gjithashtu në selinë e LDK-së iu tha gazetarëve se është optimiste në arritjen e marrëveshjes me Vetëvendosjen për koalicion qeverisës.

Dje Vetëvendosje përmes një zarfi ka refuzuar propozimin e LDK-së që t’ia kthejnë kryeparlamentaritn deri në zgjedhjen e presidentit nga LDK-ja dhe ndarjen e ministrive 5 me 5.

Më pas kryetari Isa Mustafa tha se këtë letër nuk e konsideron zyrtare.

Dy partitë kanë thënë se i kanë bërë ofertat e fundit njëra-tjetrës duke zbehur shpresat për marrëveshje

“Marre me ju ardh”: Zbulohet e vërteta se pse u prish koalicioni mes Albinit dhe Isës, e pabesushme

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka shprehur qëndrimin final të LDK-së që posti i kryetarit të Kuvendit t’i takojë partisë së tij.

Në një intervistë për televizioni publik (RTK), ai ka shpalosur detaje për takimet me partinë e Albin Kurtit.

“Nëse ju e keni kryeministrin, ne duhet ta kemi krye-parlamentarin. Për sa i përket çështjes së presidentit, ai s’do të jetë president i LDK-së por i Kosovës” shtypni meposhte per videon

Eskalon situata në negociatat për koalicion – LDK hedh një akuzë të rëndë ndaj VV-së

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka shprehur qëndrimin final të LDK-së që posti i kryetarit të Kuvendit t’i takojë partisë së tij.

Në një intervistë për televizioni publik (RTK), ai ka shpalosur detaje për takimet me partinë e Albin Kurtit.

“Nëse ju e keni kryeministrin, ne duhet ta kemi krye-parlamentarin. Për sa i përket çështjes së presidentit, ai s’do të jetë president i LDK-së por i Kosovës”, ka thënë ndër të tjera Mustafa, transmeton Indeksonline

Albin Kurti i shkruan letrën e fundit Isa Mustafes, i kërkon qe

Në selinë e LDK-së sa po ka arrit një letër kërkesë nga LVV, të cilën janë duke e shqyrtuar disa deputetët të LDK.

Fillimisht letër kërkesa është dërguar në GP të LDK në kuvend, të cilën e solli një zyrtare e LDK që punën në GP të LDK në Kuvend të Kosovës.

Mësohet që nuk është e ofertë e re e VV, por është një letër në të cilën kërkohet që t’i jepet një epilog marrëveshjes për bashkëqeverisje.

LAJMI FUNDIT: Takim i papritur në LDK, çka u vendos?

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, është parë duke hyrë në seli të partisë së tij.

Megjithatë ende nuk dihet nëse ka ndonjë takim me kryesinë e partisë. Periskopi ka provuar të kontaktojë me zëdhënësin e partisë Besian Mustafa por se ai nuk ka qenë i qasshshëm.

Më herët në selinë qendrore të LDK-së është parë duke hyrë edhe nënkryetarja e partisë, Vjosa Osmani

Isa Mustafa në konferencë për media tha se ai do të takohet me Albin Kurtin vetëm kur të shihen për të nënshkruar marrëveshje.

Ndërsa nënkryetarja e partisë Vjosa Osmani ka thënë se LDK-ja do të vendosë për propozimin e LVV-së në mbledhjet e Këshillit të Përgjithshëm të partisë.

Kjo është shtëpia super luksoze e Hashim Thaçit (VIDEO)

Në një oborr të rrethuar me mure të larta, gjendet një shtëpi e madhe e sapo ndërtuar në Çagllavicë, disa kilometra larg Prishtinës.

Aty shumë shpejt do të filloj të banojë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

I pari i shtetit ka vendosur që të banojë në periferin e kryeqytetit të banuar kryesisht me se,rbë, ndërsa edhe rrugët që të qojnë drejt shtëpisë së tij, janë të emruar me emra se,rbë.

Në pamjet që ka siguruar Magazina.al, shtëpia e Thaçit duket mjaft e madhe ndërsa është e “for,tifikuar” me mure të larta e dyer të sig,uruara mirë.

ZYRTARE: Përfundon gjithçka, LDK-ja dhe VV-ja vendosin përfundimisht, ja për çka u akorduan (VIDEO)

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje ka më shumë se 3 muaj që nuk po arrijnë të dakordohen për një marrëveshje finale që do të rezultonte me krijimin e institucioneve të reja. Sekretari Organizativ i partisë së Isa Mustafës, Arban Abrashi, të mërkurën në T7 ka thënë se një marrëveshje e tillë nuk është arritur meqenëse LVV s’ka shprehu gatishmëri ndaj kërkesës së LDK’së për presidentin.

Gazeta Express

Madje Abrashi ka thënë se Kurti tri pozitat kryesore, kryeministër, kryekuvendar i do për partinë e tij dhe në këtë rast ka përmendur edhe rrezikun për rrëshqitje në autokraci.

Por nga Lëvizja Vetëvendosje mohojnë që ta kenë kërkuar edhe postin e presidentit. Arlind Manxhuka në një përgjigje për Gazetën Express thotë se një gjë e tillë vërtetohet edhe nga oferta e publikuar dje nga Besnik Bislimi.

“Propozimi i fundit i Lëvizjes VETËVENDOSJE! të cilin e publikoi nënkryetari Besnik Bislimi nuk e thotë një gjë të tillë. Ju kisha lute ti referohen të gjithë atij teksti dhe te mos flasim gjera qe nuk janë thënë asnjëherë”, ka thënë ai për Express

Deputeti LDK’së Arban Abrashi në T7 kishte thënë se nuk është e mirë për demokracinë që një parti të marrë 3 pozitat kryesore, pasi sipas tij një gjë e tillë shfaq rrezikun për rrëshqitje në autokraci dhe thotë se LDK nuk e lejon një gjë të tillë.

“Nëse një parti i merr këto tri poste, nuk është mirë për atë demokraci, sepse kompetencat e presidentit në koordinim me kryeministrin janë shumë të mëdha. Prandaj rrëshqasim drejt autokracisë, dhe LDK këtë nuk e len. Duhet me e kontrollu demokracinë në vend, që një parti mos me i marrë krejt këto. Këtë e kemi bërë për shtetin, jo për LDK’në. Nuk e di a ka prirje (autoritare), Nuk po dojm as me e testu e as me e bo prova me vendin tonë”, ka thënë Abrashi në T7.

Ai tutje ka thënë se ajo se çfarë po kërkon LDK’ja është një marrëveshje fer dhe e balancuar që garanton funksionimin e shtetit.//GazetaExpress/

Pochettino lë të kuptohet se do ta vazhdojë karrierën në Spanjë ose Angli

Ish-trajneri i Tottenhamit, Mauricio Pochettino, ka thënë se trajnerët duan gjithmonë të jenë në vendet më të mira dhe shtoi se beson se La Liga dhe Premierliga janë dy ligat më të mira në botë, duke i nxitur kështu spekulimet se karriera e tij do të vazhdojë ose në Spanjë, ose në Angli.

Tottenhami i ndau rrugët me Mauricio Pochettinon pas një fillimi të vështirë të sezonit të ri, përkundër që sezonin paraprak e kishte dërguar skuadrën në finale të Ligës së Kampionëve për herë të parë në histori, transmeton Gazeta Express.

47-vjeçari ka qenë i përfolur si zëvendësues potencial i Ole Gunnar Solskjaerit në postin e trajnerit të Manchester Unitedit dhe Zinedine Zidanet në Real Madrid. Në intervistën e tij të fundit, Pochettino ka sugjeruar se dëshiron ta vazhdojë karrierën pikërisht në Angli ose Spanjë.

“Tani po tentoj të shikoj shumë ndeshje futbolli dhe të kaloj kohë me familjen time. Është një gjë e mirë që jam i lirë për dy javët e ardhshme për të marrë pjesë në një event të La Ligës”, ka thënë argjentinasi.

“Sa i përket La Ligës, unë jam argjentinas – por gjysmë argjentinas dhe gjysmë spanjoll, katalonas. Një përzierje e mirë. Për mua, unë pata fat që e nisa karrierën me Espanyolin në Barcelonë dhe pastaj erdha në Premierligë në Angli, për të mësuar anglisht dhe kultura të ndryshme”.

“Natyrisht, unë jam sot person më i mirë dhe kam më shumë njohuri. Unë kam përjetuar eksperienca të mira. Premierliga është Premierligë, por unë mendoj se është një mundësi e mrekullueshme për njerëzit në Britani ta shikojnë La Ligën”.

“Natyrisht futboll ka lindur këtu në Angli, por edhe La Liga ka futboll dhe trajnerë të mrekullueshëm. Sot, La Liga është pikë reference për lojtarët e trajnerët. Kjo është dëshmuar në 20 vjetët e fundit”.

“Trajnerët duan gjithmonë të jenë në vendin më të mirë. Mendoj se Anglia dhe Spanja i kanë dy ligat më të mira në botë”. /Gazeta Express/